
Hvad rimer på sommer? KOLDSKÅL! Koldskål med jordbær, måske?
Er der noget jeg er hammer vild med, foruden mit avl, mit liv og chokolade – så er det fandme koldskål – og sommer, bevares.
Derfor skal der selvfølgelig også være en opskrift på en – sukkerfri – én af slagsen, på domænet her.
Det skal du bruge
1 liter kærnemælk
3 dl tykmælk (3,5 %)
Skal og saft af 1 øko-citron
2-3 spsk (med top) Sukrin Gold
1 tsk vanillepulver / vanille fra 1 vanillestang
2 past. æggeblommer
Jordbær
Køb min e-bog Kager – hver dag med opskrifter på kager med grøntsager – uden mel og sukker HER

Sådan laver du koldskål med jordbær
Æggeblommerne får en tur med håndkraft sammen med Sukrin Gold, og herefter tilføjes alt andet og får en hurtig tur med stavblenderen eller piskeriset.
Skyl jordbær og flæk dem på midten, og top dem ovenpå din koldskål. Jeg elsker personligt også kammerjunker, men hvis man gerne vil spare på kalorierne, og i stedet fyre dem af på en ornli’ balje rosévin i stedet, skal du springer du over 😉
Hele portionen indeholder 740 kcal (uden jordbær). Spiser du 2 dl koldskål + 100 g jordbær indeholder en portion kun 145 kcal. Dvs. der er til 6-7 portioner i denne opskrift.
1 kommentar til “Koldskål med jordbær (sukkerfri – og mindre end 150 kcal per portion)”
Dejlig opskrift her i sommervarmen 🙂
Totalt seje skeer 🙂
God sommer til du og familien 🙂